• slide

Nový oddíl - komunitní zahrada

Sokolí zahrada

TJ Sokol Trnovany zakládá první komunitní zahradu v Teplicích. Kdysi zpustlý kout areálu se tak mění před očima – nálety střídají záhony se zeleninou a keříky s rybízy či angreštem. Jde zároveň o místo pro přátelská setkávání i vzdělávání.

IMG_20181020_111132.jpgCo je to komunitní zahrada?

Nejde o klasické zahrádky, jak je známe z okrajů měst. Zdejší zahrada je společná pro více lidí. Každý zde má pronajatý záhon, o který se stará, kdykoli na to má náladu a čas. Výpěstky ze záhonu patří jen jemu, ale může se o ně podělit i s ostatními, třeba při společných ochutnávkách různých dobrot z produkce zahrady. Nechybí zde ani společné bylinkové záhonky či keře plné chutných bobulí, z nichž si může ochutnat kdokoli.

Podstatnou stránkou zahrady je její komunitní charakter, sdružuje tedy lidi se společným zájmem nejen o zahradničení, ale i o životní prostředí, zdravý životní styl, udržitelný přístup k půdě a podobně. Jde také o místo sousedského a mezigeneračního setkávání, tolik potřebného v dnešní době.

Jak se zapojit?

Chcete-li se podílet na rozvoji Sokolí zahrady, kontaktujte Michala Dvořáka (aussigmd@gmail.com, 777 354 210), který vám sdělí vše podstatné. Do zahrady mají přístup pouze členové oddílu Sokol Trnovany, kteří zaplatí členský příspěvek za užívání zahrady. A samozřejmě jejich manželé, partneři a ratolesti. A v přítomnosti členů oddílu i kdokoli další.

Kolik činí členský příspěvek?

Členský příspěvek na rok 2019 je 1000 korun (800 korun pro seniory), k tomu je nutné přičíst členskou známku Sokola (200 Kč pro seniory, 500 Kč pro ostatní). Protože je komunitní zahrada vedena coby oddíl Sokola, musí mít zahradníci i známku. Za tuto částku si do konce roku pronajmete jeden vyvýšený záhon 2x1 metr, k dispozici vám budou také sdílené zeleninové a bylinkové záhonky či keře s rybízem a dalšími bobulemi, uvažujeme i o pěstebních pytlech. Budete také moci využívat zázemí Sokola, kde je umývárna či WC. Získáte také přístup na přednášky a workshopy, které bude Sokolí zahrada pořádat.

Na co peníze z členských příspěvků slouží?

Primárně na provoz zahrady, zčásti i na pokrytí investic TJ Sokol Trnovany do založení zahrady, tedy vybudování oplocení, zakoupení nářadí a materiálu pro vyvýšené záhony, rezervoárů na vodu či ovocných keřů.

Bude k dispozici nářadí?

Všechno potřebné nářadí bude k dispozici v prostorách Sokola, a to i v dětské verzi pro malé zahradníky.

Kde se dozvíte další informace?

Plány Sokolí zahrady, chystané akce, rady pro pěstitele a mnoho dalšího najdete na facebookové stránce https://www.facebook.com/sokolizahrada/

Máme nové webové stránky.